KITGULT PUPILLVAL
NZNI A VILGRA…
Legfontosabb tudnivalk az illeglis drogokrl!
*Az utcn vsrolt illeglis drogok soha nem tiszta hatanyagot tartalmaznak, s a szer sszettele ismeretlen a hasznl szmra. A legtbb drog tartalmaz olyan hgtsra alkalmazott anyagokat, melyek egy rsze az egszsget kzvetlenl, vagy kzvetve veszlyezteti.
Az illeglis drogok opitok, cannabis-szrmazkok, LSD s egyb hallucinognek (pszichedelikus szerek), amfetamin, ecstasy s rokon vegyletei, kokain
OPITOK
Mely drogok tartoznak ide? pium, heroin, kodein-szrmazkok (Codein, Coderit, Coderetta, Hydrocodin, stb.), morfium, methadon, palfium, diconal, pethidin, mktea
Szleng - Milyen nven hvjk mg ezeket a drogokat? heroin = hercsi, H, herk, herny, nyalcsi Codein = cod (e: kod), Codein s Noxiron keverke = Kod-Nox) morfium = M, morf, moly, morfk mktea = tea
Mibl kszl? Az opitszrmazkok, mint azt a nevk is mutatja, a mk gubjbl s a nvny szrbl nyert piumbl kszlnek. A nyers pium szmtalan sszetevbl ll, ezek kzl a morfin s a kodein hasznlatos drogknt. Nhny ide tartoz szert, mint pl. a methadont, szintetikus ton lltanak el.
Hogyan nznek ki? A heroin porknt kerl forgalomba, mg a gygyszatban is hasznlatos morfium elssorban folyadkknt, a kodein, vagy a methadon tabletta formjban fordul el.
Hogyan hasznljk? A heroint tbbnyire orrba szippantva, vagy vzben oldva intravnsan (injekcis tvel befecskendezve) hasznljk, vagy ritkbban cigarettban, pipban elszva fogyasztjk. A tabletta formban elfordul opitokat szjon t hasznljk.
Hozzszoks Folyamatos hasznlat mellett ugyanannak a hatsnak az elrshez egyre nvekv mennyisg opitot kell hasznlni, gy ezek a szerek gyors hozzszokst alaktanak ki.
Okoz-e fggsget? Az opitszrmazkok ers fizikai s lelki fggsget okoznak. Hasznlatuk elhagysa komoly testi s lelki elvonsi tnetek megjelenst eredmnyezi. Folyamatos hasznlat mellett a kellemes hatsok gyorsan cskkenek, vagy csak a hasznlt dzis folyamatos emelsvel rhetk el. Hosszabb hasznlatot kveten azonban a hats intenzitsa mindenkpp cskken, s a szerhasznlat fennmaradsban egyre inkbb a megvonsi tnetek elkerlse jtssza a f szerepet. A fggsg kialakulsnak ebben a fzisban mr a norml mkdshez vlik szksgess az opit mindennapos hasznlata, s a leszoks, a drog elvonsa egyre nehezebb vlik. A fggsg testi tnetei ugyan viszonylag rvid id (egy-kt ht) alatt megszntethetk, a lelki tnetek (a szer utni svrgs, depresszi, stb.) kezelse azonban sokszor veket ignybe vev feladat.
Elvonsi tnetek ltalnos megfzshoz hasonl tnetek, ers csont- s izleti fjdalom, hasmens, hhztarts felborulsa, hidegrzs, izzads vltakozsa, slyos szorongs, depresszi
Mirt hasznljk ezeket a szereket? Az opitok legfbb hatsa az ers eufria, kellemes, kbult-bdult llapot kialaktsa. A hasznl szmra eltnnek a problmk, megszabadul konfliktusos rzseitl, testi s lelki fjdalmtl, szorongstl, nrtkelse nvekszik. Az opithasznl kzmbss vlhat a klvilg ingereire, vdettsget, srthetetlensget, melegsget, az nmagval val egysg rzst lheti meg. Az ers eufria folyamatos megtapasztalsa ugyanakkor az egyb rmforrsok kiszortshoz vezet, a hasznl szmra minden ms cl, minden ms korbban fontos dolog rdektelenn, sivrr vlik.
Veszlyek • tladagols veszlyei hall, a tladagols veszlye klnsen intravns hasznlat esetben nagy • viszonylag rvid hasznlatot kveten alakul ki ers fggsg • intravns hasznlat (injekci) az esetleges szennyezanyagok kzvetlenl a vrkeringsbe kerlnek • msokkal kzs intravns hasznlat (injekci) AIDS, hepatitis s egyb fertz betegsgek (pl. TBC) • slyos testi- s lelki fggsg, mely minden ms (iskola, munka, csald, bartok, sport, hobby) irnti rdekldst kpes kiszortani • a barti-, csaldi- s munka-kapcsolatok megromlsa, elvesztse • a terhessg alatti opithasznlat nveli a problmk megjelensnek valsznsgt a terhessg s a szls alatt, valamint az jszltt szellemi s testi krosodshoz vezethet • a terhessg alatti opithasznlat kvetkezmnyeknt az jszltt opitfggknt szletik a vilgra • Az opitok hasznlata rendkvl sok pnzbe kerl, ezrt nagyon gyakran illeglis cselekedetekhez, prostitcihoz vezet.
Az OPITOK hatsai
|
kis mennyisg esetn |
nagy mennyisg esetn |
tladagols tnetei |
testi tnetek |
- szjszrassg - hsgrzet nvekedse - jelentsen cskkent reflexek |
- hnyinger |
- hnys |
pszichs tnetek |
- feldobottsg - jkedv, nevets - az rzkek felfokozottsga - a vizulis, hallsi, ltsi rzkek lnklse, megvltozsa - a gondolkods, logikai funkcik srlse, megvltozsa |
- az rzkek megvltozsa - hallucincik - pnik-roham alakulhat ki - kellemetlen kzrzet |
- szorongs - zavartsg, pnik - hallucincik |
CANNABIS
Mely drogok tartoznak ide? marihuna, hasis, hasis-olaj, (ezek hatanyaga a THC, tetrahidro-cannabinol)
Szleng - Milyen nven hvjk mg ezeket a drogokat? marihuna = f, marcsi, spag, spagesz, spangli, zldsg, gandzsa, pipa hasis = haska, csoki, csarasz
Mibl kszl? Hogyan nznek ki? marihuna az indiai kender nivar nvnyeinek cscshajtsa. A hasis a nvny gyantjbl kszlt, barns szn, gyurmaszer, vagy kemnyebb, csokoldra emlkeztet anyag.
Hogyan hasznljk? A marihunt s a hasist cigarettban, pipban elszva hasznljk. A hasis-olajat hasonlkpp a dohnyra, cigarettra csepegtetve szvjk el. Ritkbban stemnybe, vagy egyb telbe stve megeszik.
Hozzszoks Folyamatos, hosszantart hasznlat mellett a hasznlt dzis fokozatos emelse szksges ugyanannak a hatsnak az elrshez. Ugyanakkor ennek az ellenkezje is elfordulhat, azaz folyamatos hasznlat mellett mr kisebb mennyisg is kivlthatja a hatst.
Okoz-e fggsget? A THC testi fggsget nem alakt ki, de folyamatos, rendszeres hasznlata lelki fggsget eredmnyez. Elvonsi tnetek rossz hangulat, kedvetlensg, depresszi, a motivci hinya, a mindennapos dolgok resnek, szrknek, unalmasnak tnnek
Mirt hasznljk ezeket a szereket? A marihuna s a hasis f hatsa a tudatllapot mdostsa. A drog hatsa alatt a hasznl a normlistl eltren li meg a vilgot: a sznek, a hangok, a zene tisztbbnak, lvezetesebbnek, teltebbnek tnhet. Szintn megvltozik a gondolkods, s a hasznl sokszor kreatvabbnak, okosabbnak li meg magt. Ez az rzs ugyanakkor csalka, s elssorban abbl addik, hogy a valsg pontos rzkelse a marihuna hatsa alatt srl. Ezeknek a szereknek a veszlye abban rejlik, hogy a hasznl jra s jra vissza akar trni ezekhez az lmnyekhez, s ekzben a droghasznlat nlkli mindennapok szrkv, lmnytelenn vlnak. A korbbi mindennapos tevkenysgekben gy mr nem leli rmt a hasznl, korbbi tevkenysgeit (munkjt, a tanulst) knnyen feladja. Azok a trsai, bartai, akik nem hasznlnak drogot, nem tudnak rszt venni az lmnyben, s gy gyakran elmaradnak. Ez sokszor a barti kr leszklshez, a bartok elvesztshez vezet.
Veszlyek • a megvltozott rzkletek s cskkent reflexek melletti kzlekedsben val rszvtel baleset • gyakori, vagy rendszeres hasznlat esetn fggsg kialakulsa a barti-, csaldi- s munka-kapcsolatok kiresedse, megromlsa, elvesztse • a drog-hasznlat nlkli let sivrnak, unalmasnak tnik • motivcik, rdeklds elvesztse • tdrk fokozott veszlye
A CANNABIS hatsai
|
kis mennyisg esetn |
nagy mennyisg esetn |
tladagols tnetei |
testi tnetek |
- szjszrassg - hsgrzet nvekedse - jelentsen cskkent reflexek |
- hnyinger |
- hnys |
pszichs tnetek |
- feldobottsg - jkedv, nevets - az rzkek felfokozottsga - a vizulis, hallsi, ltsi rzkek lnklse, megvltozsa - a gondolkods, logikai funkcik srlse, megvltozsa |
- az rzkek megvltozsa - hallucincik - pnik-roham alakulhat ki - kellemetlen kzrzet |
- szorongs - zavartsg, pnik - hallucincik |
HALLUCINOGNEK (pszichedelikus szerek)
Mely drogok tartoznak ide? LSD (lizergsav-dietil-amid), peyotl kaktusz (Lophophora williamisii, hatanyaga a meszkalin), mgikus (vagy pszichedelikus) gombk (psilocybin), PCP (phencyclidine), DOM (STP, 2,5-dimethoxy-4-methylamfetamin), DMT (dimethyl-tryptamin). Az egyes drogok jelents klnbsgeket mutatnak, gy az albbiakban - ha azt mskpp nem jelezzk - elssorban a leginkbb elterjedt LSD-vel foglalkozunk.
Szleng - Milyen nven hvjk mg ezeket a drogokat? LSD = trip, utazs, lecs, triny, papr, blyeg, posta PCP = angyalpor
Mibl kszl? Az illeglis forgalomba kerl LSD szintetikusan ellltott szer (br megtallhat a termszetben is, az anyarozsban). A DOM, a DMT s a PCP szintn szintetikus anyagok.
Hogyan nznek ki? Az LSD-t tbbnyire apr, blyegszer lapocskk formjban rustjk, melyeket tbbnyire valamilyen bra dszt. Ritkn tabletta, vagy kapszula formjban is elfordul. A DOM, a DMT s a PCP por formjban fordul el.
Hogyan hasznljk? A hallucinogn szereket tbbnyire szjon t hasznljk, gy a gyomorban szvdnak fel.
Hozzszoks Ismtelt hasznlat esetn a hasznlatos mennyisg nagymrtk emelsre van szksg.
Okoz-e fggsget? Az LSD fizikai fggsget nem alakt ki, de rendszeres hasznlata lelki fggsget eredmnyez.
Elvonsi tnetek a motivci hinya, a mindennapos dolgok resnek, szrknek, unalmasnak tnnek
Mirt hasznljk ezeket a szereket? Az LSD s az egyb hallucinogn szerek nagyon ers tudatllapot mdost hatst fejtenek ki. Hatsuk alatt a hasznl hallucincikat l meg, a vilgot s benne sajt magt egszen msmilyennek li meg, mint korbban. Elssorban ezek az lmnyek vezetnek az LSD hasznlathoz, s ezekben rejlik az LSD veszlye is. A hats alatt izgalmas, fantasztikus lmnyek is megjelenhetnek, de gyakran elfordul, hogy szorongsteli, flelmetes rzseket l meg a hasznl. Elfordul, hogy nem rzi magt azonosnak nmagval, s ez komoly flelmekhez, pnikhoz, ktsgbeesshez vezet. Az LSD hatsa alatt olyan lmnyek kerlhetnek el a tudatbl, amelyek korbban nem voltak tudatosak a szemly szmra, s ezeknek a megrtse, feldolgozsa sokszor meghaladja a hasznl erejt. Pontosan emiatt a tudattalan tartalmakat felszabadt hatsa miatt hasznlta nhny terapeuta az LSD-t a szzad kzepn pszichoterpis segdeszkzknt is. Ezekben az esetekben azonban az LSD hasznlat mindig folyamatos kontroll mellett trtnt, a hasznl mindig kapott pszicholgiai segtsget ahhoz, hogy a kellemetlen, flelmetes lmnyekkel meg tudjon kzdeni. Az LSD hatsa nagyon nagy mrtkben fgg a hasznl pillanatnyi lelki llapottl. Gyakori megfigyels, hogy az LSD felersti a hasznl pillanatnyi hangulatt, gy rossz kedv esetn, depresszit, pnikot, nagyon ers szorongst s flelmeket idzhet el. Az LSD hatsa szintn nagyon nagy mrtkben fgg a krnyezettl (kikkel, milyen helyen trtnik a hasznlat). Mindezek miatt az LSD az egyik legkiszmthatatlanabb drog, a szer bevtelekor nem lehet tudni, hogy milyen hatst fog tapasztalni a hasznl. Ez fokozott lelki s testi veszlyt jelent.
Veszlyek • a megvltozott rzkletek, hallucincik melletti kzlekedsben val rszvtel baleset • a drog-hasznlat nlkli let sivrnak, unalmasnak tnik • motivcik, rdeklds elvesztse • az LSD hasznlat a hasznl szemlyisgnek tarts megvltozshoz vezethet • ‘bad trip’, vagy ‘horror trip’, azaz flelmetes hallucincikkal, n-vesztssel, a realits-rzk elvesztsvel jr llapot. Ez az lmny akr a drog hasznlatt kveten hnapokkal, vekkel ksbb, droghasznlat nlkl is visszatrhet (=’flashback’). • az LSD hasznlata szerepet jtszhat elmebetegsgek (paranoia, skizofrnia) kialakulsban, felsznre hozsban
Az LSD hatsai
|
kis mennyisg esetn |
nagy mennyisg esetn |
tladagols tnetei |
testi tnetek |
- feszlsg - pupillatguls - vrnyoms-emelkeds - fokozott izgalmi szint |
- a hats idtartamnak jelents megnovekedse - kellemetlen testi tnetek |
- a hats idtartamnak jelents megnvekedse |
pszichs tnetek |
- lts-, halls-, tapints-rzkletek megvltozsa - ers hallucincik - kedlyllapot ingadozsa - alvs-kptelensg - az n-rzs elvesztse - realits-veszts |
- a negatv lmnyek. szorongs, pnik, kellemetlen hallucincik, nvekv valsznsggel trtn elfordulsa |
- a negatv lmnyek, szorongs, pnik, kellemetlen hallucincik valszn megjelense |
AMFETAMIN
Szleng - Milyen nven hvjk mg az amfetamint? speed (e: spd), gyors, amfi, amfet, spiny, spuri, csk
Mibl kszl? Az amfetamin szintetikus drog.
Hogyan nznek ki? Az amfetamin tiszta llapotban fehr szn por, de az illeglis forgalomban, elssorban a szennyezanyagok miatt ms szn is lehet. Ritkn kristlyos formban, vagy tabletta formjban is elfordul.
Hogyan hasznljk? Az amfetamint tbbnyire orrba szippantva, ritkbban intravnsan hasznljk. Ritkn szjon t is fogyasztjk.
Hozzszoks Rendszeres hasznlat mellett, ugyanazon hats elrshez egyre nagyobb mennyisg hasznlatra van szksg.
Okoz-e fggsget? Az amfetamin ers pszichs fggsget kpes kialaktani.
Elvonsi tnetek Br az amfetamin testi elvonsi tneteket csak kis mrtkben alakt ki, ami leginkbb enyhe opit megvonshoz hasonlt, azonban a pszichs fggsg komoly mrtket lthet. A szer hasznlatval trtn felhagys utn nagyon ers svrgs jelentkezik. Jellemz a rossz hangulat, szorongs, depresszi, krnikus fradtsgrzet, alvszavar, letrtsg kialakulsa. Gyakori, hogy a szemly nem tudja lektni magt, semmihez nincsen kedve, elveszti az rdekldst a szmra korbban fontos dolgok irnt.
Mirt hasznljk ezeket a szereket? Ezeket a szereket elssorban a hangulatot javt, fradtsgot cskkent hatsuk miatt hasznljk. Az amfetamin hatsa alatt a hasznl energival telitettnek li meg magt, nem rzi a fradtsgot, s gy rzi, mindenre kpes. Knnyebben kommunikl, knnyebben kezdemnyez beszlgetst. Ennek a drognak a veszlye, hogy a hasznl hosszabban fent akarja tartani ezt az llapotot s ezrt jra s jra hasznlja az amfetamint, amikor a hats cskkenst rzi. Ez a szervezet teljes kimerlshez vezethet. Msrszt a szervezet fokozott mestersges felprgetst kveten, azaz a droghats elmltval, a hangulat s az aktivltsg a korbbi, normlis szint al cskken. Ez azt jelenti, hogy az amfetamin hasznlatt kvet napokban a szemly a normlisnl sokkal fradkonyabb, rossz hangulat, kedvetlen, ingerlkeny, energia nlkli lesz.
Veszlyek • tladagols veszlyei hall, a tladagols veszlye klnsen intravns hasznlat esetben nagy • intravns hasznlat (injekci) az esetleges szennyezanyagok kzvetlenl a vrkeringsbe kerlnek • msokkal kzs intravns hasznlat (injekci) AIDS, hepatitis s egyb fertz betegsgek • a kialakul fggsg minden ms (iskola, munka, csald, bartok, sport, hobby) irnti rdekldst kpes kiszortani • a barti-, csaldi- s munka-kapcsolatok megromlsa, elvesztse • a hasznlatot kveten idegessg, irritabilits, ingerltsg, lmatlansg, lehangoltsg s depresszi jelentkezik • a folyamatos hasznlat, az tvgy cskkense rvn, slyos fok lesovnyodshoz vezethet • az amfetamin folyamatos hasznlata paranois, tveszms tnetek kialakulshoz vezethet • a hasznlat sorn az ember sok vizet veszt, amit, ha nem ptol, az kiszradshoz, akr hallhoz is veztehet, mivel felborulhat a szervezet s-vz hztartsa • a folyamatos tnc melletti, levegtlen helyisgben trtn amfetamin-hasznlat a szervezet tlhevlshez, akr hallhoz is vezethet. Fontos a szervezetet idnknt friss levegn lehteni.
Az ANFETAMIN hatsai
|
kis mennyisg esetn |
nagy mennyisg esetn |
tladagols tnetei |
testi tnetek |
- az idegrendszert izgat, stimull hats - bersgi szint nvekedse - vrnyoms-emelkeds - izzads - fogcsikorgats - vzvesztesg - tvgytalansg |
- az idegrendszer fokozott izgalma - fokozott vrnyoms-emelkeds - szvdobogs |
- keringsi zavarok - kezelhetetlenl magas vrnyoms - lgzsi nehzsg - kma - hall |
pszichs tnetek |
- nyugtalansg rzet - beszdessg - lmatlansg - megnvekedett nbizalom, nrtkels |
- fokozott nyugtalansg - pnik-roham - szorongs |
|
ECSTASY (XTC, Extasy) s rokon vegyletek
Mely drogok tartoznak ide? ecstasy (MDMA, azaz 3,4-methylendioxi-methamfetamin), MDA (3,4-methylendioxi-amfetamin), MDEA (3,4 methylendioxy-ethylamfetamin), MBDB (N-methyl-1-(1,3-benzodioxol-5-yl)-2-metanamine)
Szleng - Milyen nven hvjk mg az ecstasyt? X, XTC, bogy, E, Ex, tabletta, tabi, exo
Mibl kszl? Az ecstasy s a tbbi emltett vegylet mind szintetikus drogok, amfetamin-szrmazkok. Hatsuk azonban klnbzik az egyb amfetamin-szrmazkoktl, ezrt kln trgyaljuk ket.
Hogyan nznek ki? Az ecstasy tbbnyire tabletta formjban jelenik meg, ritkbban azonban kapszulaknt, vagy por formjban rustjk.
Hogyan hasznljk? Az ecstasy-t s rokon vegyleteit tbbnyire szjon t hasznljk, az intravns hasznlat ritka.
Hozzszoks Folyamatos hasznlat mellett ugyanannak a hatsnak az elrshez egyre nvekv mennyisg ecstasyt kell hasznlni, gy ezek a szerek hozzszokst alaktanak ki.
Okoz-e fggsget? Az ecstasy folyamatos hasznlata jelents lelki fggsget alakt ki.
Elvonsi tnetek Lnyegben ugyanaz tapasztalhat, mint az amfetamin esetben. Az ecstasy sem alakt ki testi elvonsi tneteket, de a pszichs fggsg komoly problmt jelenthet. Az ecstasy hasznlatval trtn felhagys utn rossz hangulat, szorongs, depresszi, krnikus fradtsgrzet, alvszavar, letrtsg lesz jellemz. Gyakori tnet, hogy a szemly nem tudja lektni magt, nincs kedve semmihez, elveszti az rdekldst, fradt, nyugtalan, kimerlt.
Mirt hasznljk ezeket a szereket? Mivel az ecstasy hatsai nagyon hasonlak az amfetaminhoz, a hasznlat oka is hasonl. Az ecstasyt elssorban hangulatjavt, fradtsgot cskkent, energetizl hatsa miatt hasznljk. Az ecstasy hatsa alatt a szemly knnyebben kommunikl, knnyebben kezdemnyez beszlgetst, knnyebben nylik meg msok irnt. A drog veszlye pontosan ebben rejlik. Ismtelt hasznlatot kveten, knnyen kialakul egy olyan hozzszoks, hogy a szemly mr csak a drog hatsa alatt tudja jl rezni magt, hozzszokik a felfokozott boldogsgrzethez, s a mindennapos rmk elvesztik a jelentsgket. Ehhez nagyban hozzjrul, hogy a hasznlatot kvet napokban a hats ellenkezjbe csap t, s a szemly a normlisnl sokkal fradkonyabb, rossz a hangulata, kedvetlen, ingerlkeny, energia nlkli, depresszis. Az amfetaminhoz hasonlan az ecstasy esetben is megvan az a veszly, hogy a hasznl hosszabban fent akarja tartani a drog okozta llapotot s ezrt jra s jra hasznlja a szert, ami teljes kimerlshez vezet.
Veszlyek • tladagols veszlyei hall, a tladagols veszlye klnsen intravns hasznlat esetben nagy • a hasznlat sorn az ember sok vizet veszt, amit ha nem ptol, az kiszradshoz, akr hallhoz is vezethet (a tlzott folyadkfogyaszts szintn veszlyes lehet, vesekrosodst eredmnyezhet) • A folyamatos tnc melletti, levegtlen helyisgben trtn ecstasy-hasznlat a szervezet tlhevlshez, akr hallhoz is vezethet. Fontos a szervezetet idnknt friss levegn lehteni. • a hasznlatot kveten levertsg, lmatlansg, idegessg, depresszi jelentkezhet
Az ECSTASY hatsai
|
kis mennyisg esetn |
nagy mennyisg esetn |
tladagols tnetei |
testi tnetek |
- az idegrendszert izgat, stimull hats - bersgi szint nvekedse - vrnyoms-emelkeds - izzads - fogcsikorgats - lmatlansg - vzvesztesg - tvgytalansg - rngsok - nyugtalansg rzet |
- az idegrendszer fokozott izgalma - fokozott vrnyoms-emelkeds - szvdobogs |
- keringsi zavarok - lgzsi-nehzkessg - kma - hall |
pszichs tnetek |
- boldogsg-rzet - beszdessg - msokkal val kzelsg rzete - kiegyenslyozottsg rzete - megnvekedett egyetrts msokkal - fokozott emptia |
- hallucincik - fokozott nyugtalansg - pnik-roham - szorongs |
|
KOKAIN s CRACK
Mely drogok tartoznak ide? kokain, crack (krek)
Szleng - Milyen nven hvjk mg a kokaint? kok, koksz, csk, fehr, fehr h, kla, dt
Mibl kszl? A kokain a Koka cserje levelbl vonhat ki. A crack a kokain szabad bzisa.
Hogyan nznek ki? A kokain tiszta llapotban fehr por, mg a crack fehres, szrks szn, kavicsokra emlkeztet anyag.
Hogyan hasznljk? A kokaint egyarnt hasznljk orrba szippantva vagy intravnsan. A cracket elssorban elfstlve inhalljk.
Hozzszoks A kokain hasznlatt kveten nagyon ers vgy jelentkezik az ismtelt hasznlat irnt. A crack esetben ez a hats mg jelentsebb. Ugyanahhoz a hatshoz egyre nagyobb mennyisg szer kell, a kokain hozzszokst okoz.
Okoz-e fggsget? A kokain igen gyorsan kpes lelki fggsg kialaktsra, a heroin mellett a kokainnl alakul ki leghamarabb fggsg. Folyamatos hasznlatot kveten depresszi, lmatlansg, rossz kzrzet, ingerltsg, irritabilits lp fl. A crack jval intenzvebb, ugyanakkor rvidebb hatssal jellemezhet, a kokainnl is lnyegesen gyorsabban alakt ki fggsget.
Elvonsi tnetek Fizikai fggsg az amfetaminhoz s az ecstasyhoz hasonlan a kokain esetben sem alakul ki, a lelki fggsg rendkvl ers a kokain s klnsen a crack esetben.
Mirt hasznljk ezeket a szereket? A hasznlat okait s veszlyeit tekintve lnyegben ugyanaz mondhat el, mint az amfetamin s az ecstasy esetben.
Veszlyek • tladagols veszlyei hall, a tladagols veszlye klnsen intravns hasznlat esetben nagy • intravns hasznlat (injekci) az esetleges szennyezanyagok kzvetlenl a vrkeringsbe kerlnek • msokkal kzs intravns hasznlat (injekci) AIDS, hepatitis s egyb fertz betegsgek • slyos testi- s lelki fggsg, mely minden ms (iskola, munka, csald, bartok, sport, hobby) irnti rdekldst kpes kiszortani a hasznl letbl • a barti-, csaldi- s munka-kapcsolatok megromlsa, elvesztse • a kokain folyamatos hasznlata paranois tnetek, vagy egyb pszichitriai betegsgek megjelenshez vezethet • gyakran jelentkezik irritabilits, agresszv cselekmnyek • a hasznlatot kveten ers lehangoltsg, kirltsg, kimerltsg, depresszi jelentkezik • a terhessg alatti kokain vagy crack fogyaszts nveli a problmk megjelensnek valsznsgt a terhessg s a szls alatt, valamint az jszltt slyos szellemi s testi krosodshoz vezethet • Az opitok hasznlata nagyon sok pnzbe kerl. Az opitok hasznlata ezrt nagyon gyakran illeglis cselekedetekhez vezet.
A KOKAIN hatsai
|
kis mennyisg esetn |
nagy mennyisg esetn |
tladagols tnetei |
testi tnetek |
- az idegrendszert izgat, stimull hats - hmrsklet emelkedse - fokozott rzkenysg a fnyre - fokozott szexulis ksztets - tvgy cskkense - lmatlansg |
- fokozott izgalmi hats - nagy mrtk vrnyoms-emelkeds - ers szvdobogs |
- keringsi zavarok - szvinfarktus - szvritmuszavar - lgzsi zavarok - kma - hall |
pszichs tnetek |
- flash rzet - kellemes kzrzet, eufria - energival-teltsg rzete - tlzott nrtkels |
- pnik-roham - paranois tnetek |
| |